Drukuj Email

Możliwości wykorzystania GIS w procesie planowania przestrzennego

Artykuł opisuje metody i techniki pozyskiwania wiedzy z danych oraz komputerowego wspomagania decyzji dla potrzeb administracji państwowej.Jedną z funkcji jaką mogą spełniać narzędzia SIP w planowaniu przestrzennym jest wykonywanie analiz przestrzennych i modelowanie. W konsekwencji prowadzi to do generowania różnych wariantów planistycznych, budowania scenariuszy zmian i ich monitorowania. Zgromadzone w systemie informacji przestrzennej dane mogą być źródłem opracowania wielowariantowych rozwiązań np. urbanistycznych czy do szczegółowych planów zagospodarowania przestrzennego, ułatwiających szybkie i racjonalne podejmowanie decyzji.

 

Pobierz artykuł


 
Drukuj Email

Formaty zapisu danych geograficznych w modelu wektorowym

Dane wektorowe to jeden z najbardziej popularnych modeli opisujących świat rzeczywisty. Artykuł w sposób szczegółowy charakteryzuje strukturę modeli wektorowych, wybrane formaty ich zapisu (shp, mif, e00, coverage, lyr, dwg, dxf) oraz obowiązujące wg. norm ISO standardy danych geograficznych.  

 

Pobierz artykuł

 
Drukuj Email

Magellan MobileMapper 6 kontra Trimble Juno SC

Artykuł analizuje wyniki testu polegającego na bezpośrednim porównaniu pomiarów z wykorzystaniem funkcji post-processing, przeprowadzonych za pomocą odbiorników MobileMapper 6 oraz Juno SC firmy Trimble. Obydwa urządzenia prezentują podobną dokładność pomiaru w czasie rzeczywistym, jednak ten parametr jest determinowany przez wykorzystanie tego samego modułu odbiornika GPS (SiRF Star).

Różnice pojawiają się w pomiarze wykorzystującym post-processing, gdzie Mobile Mapper 6 z poziomem dokładności poniżej 1m, wyprzedza konkurenta wykonującego tą samą metodą pomiary z dokładnością 2-5m, nie polepszając znacząco wyników w stosunku do pomiaru w trybie „real-time”.

 

Pobierz artykuł


 
<< pierwsza < poprzednia 11 12 13 14 15 16 następna > ostatnia >>

Strona 16 z 16

OnGeo