Warto wiedzieć
Drukuj Email

Jak wczytać dane OpenStreetMap w QGIS 3.4

OpenLayers Plugin w 2.18, a  XYZ Tiles w QGIS 3.4

Niezależnie od wersji QGIS mamy możliwość wczytywania danych takich jak np. OpenStreetMap. Obecnie stabilną długoterminową wersją programu QGIS jest wersja 3.4, wcześniej była nią wersja 2.18. Sposób wczytywania danych OpenStreetMap w tych dwóch wersjach różni się od siebie.

Aby w QGIS 2.18 wczytać dane OpenStreetMap trzeba zainstalować dedykowaną do tego wtyczkę. Żeby to zrobić, należy wybrać z menu Wtyczki opcję Zarządzaj wtyczkami i odszukać w zakładce Wszystkie, wtyczki o nazwie OpenLayers Plugin.

Po zainstalowaniu wtyczka pojawi się w menu głównym W internecie.

Poprawiony: Czwartek, 11 Lipiec 2019 11:30
Więcej…
 
Drukuj Email

Czy warto uczyć się programowania na potrzeby GIS?

Zewsząd zalewani jesteśmy informacjami jakoby nauka programowania była obecnie najlepszą drogą do kariery. Nie zagłębiając się w fakt, czy jest to prawda, należy wyraźnie powiedzieć, że samo ‘programowanie’ to bardzo szeroki termin. Istnieje mnogość języków programowania, ich zastosowań oraz możliwości wykorzystania. Niektórzy spełniać się będą, tworząc strony internetowe w JavaScript, inni o bardziej analitycznym zacięciu będą woleli bardziej backendowe czy logiczne zastosowania języka JAVA. Należy jednak pamiętać, że pisanie kodu służy nie tylko tworzeniu nowych aplikacji – możemy za pomocą kilku linijek kodu automatyzować pewne procesy w komputerze, czy również analizować wielkie zbiory danych, w sposób dużo bardziej wydajny niż np. używając klasycznych arkuszów kalkulacyjnych. Czy w klasycznym używaniu GIS, możemy pisać kod nie będąc programistami? Jeśli tak, to do czego może nam się to przydać i wreszcie czego się uczyć i gdzie szukać materiałów?

Zapraszamy do krótkiego przewodnika o wykorzystaniu języka programowania w świecie GIS.

Poprawiony: Czwartek, 11 Lipiec 2019 11:04
Więcej…
 


OnGeo